Anasayfam Yap
   


ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN ...
Tarih: 13.12.2011
6705 Kez Okundu
0 yorum var.
Yazi Boyutu
ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN

Bazen sayfalar dolusu yazılar yazarsanız… Bazen saatlerce konuşur ama derdinizi anlatamazsınız… “Kimse beni anlamıyor, düşüncelerimi aktaramıyorum” diye dert yanar, bu derdinizi bile söylerken çekinirsiniz. Ama öyle “AN”lar vardır ki, tek bir an, saniyenin belki de binde biri kadar kısa sürede çekilmiş bir kare fotoğraf her şeyi haykırır yüzümüze. Aynı Ümit Karalar’ın objektifine yansıyan anlar gibi… Ümit Karalar, şiddet görmüş kadınları canlandıran ünlüleri yansıtmış fotoğraf karelerine. Birçoğumuzun dile getirmeye korktuğu gerçekleri vurmak için yüzümüze…

 

Anakara Style: Öncelikle Ümit Karalar kimdir? Okuyucularımıza anlatır mısınız?

Ümit Karalar: 1986 İstanbul doğumluyum. Fotoğrafla olan ilişkim ortaokul yıllarında başladı. Lise yıllarında fotoğrafa olan ilgim arttı. 2004 yılında yetenek sınavına girerek tek tercihim olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünü kazandım. Fotoğraf eğitimim devam ederken, 2005 yılı içerisinde dijital fotoğrafçılık alanında çalışmalarıma sıklık getirdim ve bu zaman zarfında çeşitli reklam ajanslarında çalışıp elde ettiğim deneyimlerin ardından kendimi dijital tanıtım fotoğrafçılığı alanında geliştirmeye başladım. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldum. İlgi alanımı moda ve reklam fotoğrafçılığı oluşturuyor. Reklam sektöründe moda, still-life, mekan, portre fotoğraflarıyla Türkiye`nin hatta dünyanın her yerinde profesyonel fotoğraf çalışmaları yapmaya devam ediyorum.

 

A.S: İlk serginizi ne zaman yaptınız?

Ü.K: Üniversiteden mezun olur olmaz 24 yaşımda, 5 0cak 2010 tarihinde ilk sergimi gerçekleştirdim.

 

A.S: 50 Kadın 50 Şiddet’ projenizden bahseder misiniz?

 

Ü.K: Stüdyoda gerçekleştirdiğim çalışmada, makyöz Meryem Yılmaz ile kadın modele profesyonel plastik makyaj uygulayıp, onları şiddet görmüş bir hale getirerek(yüzde morluklar, sigara izi, derin yaralar) fotoğrafladım. Plastik makyajın dışında, mimiklerle, şiddetin kadında yarattığı duygusal çöküntüyü ve çaresizliği objektifimden topluma aktararak, kadının fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine yol açan, kadının temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan derin toplumsal yaraya değindim. Kadına uygulanan şiddet olaylarına ayrım yapılmaksızın her ortam ve koşulda rastlanmaktadır. Ancak ne yazık ki, kadınların en korunduğu yer olarak düşünülen aile içinde, şiddet, daha yaygın gözlenmektedir. Hakaret, tehdit, dayak, aşağılama, taciz, tecavüz, yaralama ve hatta öldürmeye varan bu eylemler, erkeklerin kadınlar üzerinde egemenlik sağlamak amacıyla fiile dönüştürdükleri güç gösterileridir. Aile içerisinde uygulanan gizli şiddet, topluma yansıtılması açısından daha önem arz ettiğinden, şiddete maruz kalmayı, şiddetin kadında yarattığı duygusal ve fiziksel çöküntüyü, toplum bilincini uyandırmada benim de katkımın olmasını istediğimden proje konum olarak belirleyip kendi tarzım ve fotoğraflarımla betimlemeye çalıştım.

A.S: Serginize destek olan ünlüler kimler? Bu desteğin olmasını nasıl sağladınız?

 

Ü.K: Birçok ünlü isime facebook ve twitter aracılığı ile ulaştım ve projeyi duyunca hiçbiri beni geri çevirmedi. İnterneti bu anlamda doğru kullananlardan olduğumu düşünüyorum. Sizin aracılığınızla buradan projede yer alan tüm isimlere bir kez daha teşekkürederim.

Projeye destek veren ünlüler AYÇE ABANA, AYTEN SOYKÖK, BAHAR YANILMAZ, BEGÜM BİRGÖREN, BERCESTE KİTAP, BİKEM KARAVUS, BİHTER ÖZDEMİR, BERRİN ARISOY, CANSU DAĞDELEN, CEREN ERGİNSOY, ÇİÇEK DİLLİGİL, DENİZ ÇAKIR, DİLARA GÜLGEROĞLU, DOĞA RUTKAY, EBRU HELVACIOĞLU, EMEL ÇÖLGEÇEN, EMEL YALÇIN, ENİSE ÜTÜK, FÜSUN  ERBULAK, GÖKÇE BAHADIR, GÖZDE KANSU, GÜNEŞ HAYAT, HANDE HIZLAN, HİLAL BEDER, HÜLYA KARAKAŞ, JÜLIDE KAYAŞ, LATİFE GEÇKİN, MELEK İÇMELİ, MERYEM YILMAZ, MEYRA, MİNE TÜFEKÇİOĞLU, MÜNİRE APAYDIN, NAZLI EKİNCİ, NİLÜFER AÇIKALIN, PERİHAN KILIÇCIOĞLU, ÖYKÜ GÜRMAN, ÖZGE ÖZDER, ÖZGECAN ARDIÇ, ÖZGE  ÇEÇEN, PELİN ERMİŞ, PINAR DURA, ROJDA DEMİRER, SELEN UÇAR, SENNUR  CANPOLAT, SİNEMİS CANDEMİR, SEVİNÇ ERBULAK, SEDA ORHAN, TUĞÇE YAMAN, TUĞÇE GÜDER, ÜMİDE AYSU, YEŞİM KÜBRA KAPAN, ZEYNEP BEŞERLER, ZEYNO ERACAR, ZEYNEP KAÇAR, ZEYNEP LEVENTOĞLU, ZEYNEP MANSUR.

 

A.S: Siz aynı zamanda reklam fotoğrafçılığı da yapıyorsunuz. Bununla ilgili projeleriniz neler?

Ü.K: Bu oldukça büyük ve hassas bir projeydi benim için tabiki aklımda birçok proje var. Moda ve still life fotoğraflar çekmeye devam edeceğim, fotoğraf çekmenin bana verdiğı heycan ve keyif devam ettikçe farklı projelerle karşınıza çıkacağım.

 

A.S: Genç yaşta yakaladığınız başarının sırrı nedir?

Ü.K: Çok çalışmak, kararlı olmak ve hedeflerini erken belirlemek.

 

A.S: Dergimiz aracılığıyla söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ü.K: Fotoğraflarımı ve beni daha yakından takip etmek isteyenler bu adreslerden bana www.umitkaralar.com adresinden ve facebook grubum ümit karalar PHOTOGRAPHER RAZ’dan da ulaşabilirler…

 

 

RESİMLER
ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN
ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN
ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN
ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN
ÜMİT KARALAR LA ŞİDDET VE KADIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI...
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz ekleyin.
SİZİN YORUMUNUZ...
Yorumlarınız bizim için önemlidir
Ad Soyad....:
      
Not Başlığı....:
Notunuz......:

Posta Kutusu Medya Tanitim - 2011 Tüm Haklari Saklidir.
Bu sayfanin grafik tasarimi ve kod yazilimi tamamen Nafiz KARAHISAR tarafindan yapilmistir.
nfzkara@hotmail.com
Yayın Grubu
Posta Kutusu Medya Tanıtım
AnkaraStyle | Yeni Demet Dergisi | Kargo | Barkod
Medya | Ajans | Organizasyon