Anasayfam Yap
   


Tatil Öncesi Düz Bir Karın İçin Uzak Durmanız Gereken 10 ...
Tarih: 26.09.2012
5316 Kez Okundu
0 yorum var.
Yazi Boyutu
Tatil Öncesi Düz Bir Karın İçin Uzak Durmanız Gereken 10 Besin!

Karın bölgesi yağları beslenme alışkanlığınızla ve egzersiz düzeyinizle çok yakından bağlantılıdır. Düzensiz öğün tüketimi, düzensiz uyku saatleri, şekerden ve yağdan zengin beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite, karnınızın şişmesine ve olduğunuzdan daha kilolu gözükmenize sebep olur.
Yaz geldi... Siz de tatil öncesi karın bölgenizdeki  şişkinlikten şikayetçiyseniz, işte size karnınızı inceltmek için uzak durmanız gereken 10 besin:
http://www.gidasayfasi.com/images/haber/20110628_1064_8207513690.jpg


1- TUZ
Vücudumuzdaki su oranı tuz tüketimimizle bağlantılıdır. Ne kadar çok tuz tüketirseniz vücudunuz o kadar fazla su tutacaktır. Bu da şişkinliğinizin artmasına sebep olur. Tükettiğiniz her 1 gr tuz fazladan 1 su bardağı suyun tutulmasına sebep olur.

2- YOĞUN KARBONHİDRAT TÜKETİMİ
Vücudumuzun karbonhidrat deposu kaslarımızdır. Karbonhidratlar kaslarımızda glikojen formunda depolanırlar. Her 1 gram glikojen için 3 gramda suya gereksinim vardır. Karbonhidrat tüketiminizi azaltmak, vücudunuzun kendi depolarını kullanmasını sağlayarak şişkinliğinizin azalmasına sebep olur.

3- ÇİĞ YERİNE HAŞLANMIŞ
Bir çok kişi salata tükettiğinde şişkinlikten şikayetçi olabiliyor. Tatil öncesi şişkinliğinizi azaltmak istiyorsanız haşlanmış
tercih edebilirsiniz. Haşlanmış sebzelerin sindirimi daha kolaydır. Böylece gaz ve şişklinlik şikayetiniz daha az olur. Aynı şekilde ufak porsiyonlarla beslenmeniz de karın bölgenizin daha ince olmasına sebep olur.

4- GAZ YAPICI BESİNLER
Bazı besinler özellikle gaz yapıcı özelliktedir. Bu besinlerden uzak durmak karın bölgenizi inceltecektir. Örneğin; kuru baklagiller, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, lahana ve soğan.

5- SAKIZ
Sakız tüketiminiz çok olduğunda hava yutma olasılığınız da çok yüksek olur. Yuttuğunuz bu hava sindirim sisteminizde gaz ve karnınızda da şişkinliğe sebep olur.

6- ŞEKER ALKOLLERİ (SORBİTOL, MANNİTOL, KSİLİTOL GİBİ)

Şeker alkolleri genellikle tükettiğiniz düşük kalorili besinlerin,hazır gıdaların ve şekersiz sakızların içinde bulunmaktadır. Şeker alkollerinin tamamı emilmezler. Bu durum, daha düşük enerji almanıza sebep olur ancak bu ürünlerin emilmemesi  şişkinliğe ve gaz oluşumuna sebep olmaktadır.


http://www.nasilyap.net/wp-content/uploads/2009/05/patates-k%C4%B1zartmas%C4%B1.jpg

7- KIZARTILMIŞ BESİNLER
Kızartılmış besinlerin yağ oranı yüksektir. Bu sebeple sindirimleri uzun sürer ve kendinizi sürekli şişkin hissetmenize sebep olurlar.  Kızarmış zararlı yağlar yerine tekli doymamış yağları tercih edin. Zeytin yağı, zeytin, yağlı tohumlar ve avocado tekli doymamış yağlardan zengin besinlerdir ve karın bölgesi yağın azalmasına sebep olurlar.

8- BAHARATLI GIDALAR
Çok yoğun baharatlı besinler mideden asit salgılanmasını artırılar ve böylece rahatsızlık hissinin de artmasına sebep olurlar.

9- GAZLI İÇECEKLER
Yoğun asitli içecek tüketimi karın bölgenizde şişkinliğe sebep olacaktır. Bunun yarine asitsiz içecekler tercih etmenizde ve özellikle su tüketiminize dikkat etmenizde fayda var.

10- ASİT ORANI YÜKSEK İÇECEKLER
Alkol, kahve, çay, sıcak çikolata ve asidik meyve suları. Bunlar sindirim sisteminizi irite ederek, şişkinliğe sebep olabilirler.
Yukarıda saydığım 10 besin ve besin gruplarına bir hafta dikkat etmeniz durumunda  karnınızın önceki haline göre daha düzleştiğini ve şişkinlikliğinizin azaldığını göreceksiniz. Böylece tatile biraz daha düz bir karınla gidebilirsiniz.

İyi tatiller dilerim…

İdil İMAMOĞLU
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.idilimamoglu.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI...
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz ekleyin.
SİZİN YORUMUNUZ...
Yorumlarınız bizim için önemlidir
Ad Soyad....:
      
Not Başlığı....:
Notunuz......:

Posta Kutusu Medya Tanitim - 2011 Tüm Haklari Saklidir.
Bu sayfanin grafik tasarimi ve kod yazilimi tamamen Nafiz KARAHISAR tarafindan yapilmistir.
nfzkara@hotmail.com
Yayın Grubu
Posta Kutusu Medya Tanıtım
AnkaraStyle | Yeni Demet Dergisi | Kargo | Barkod
Medya | Ajans | Organizasyon