Anasayfam Yap
   


Bitkisel İçerikli Ürünler-Alternatif Tedavi...
Tarih: 26.09.2012
5029 Kez Okundu
0 yorum var.
Yazi Boyutu
Bitkisel İçerikli Ürünler-Alternatif Tedavi

Unutmayalım ki sağlık her şeyden değerli.


Çağımızın bir hastalığı haline gelen her şeyi ticarileştirme mantığı sağlık alanına çok yüksek oranda yansımıştır. Sağlık alanında tanıtım yöntemi olarak, reklam açıkça yasalarla yasaklanmış olduğu için, bu kez de diğer programların içine usulsüzce yerleştirilerek yani kısaca etik olmayan bir reklam yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz örtülü reklam yöntemi kullanılmaya çalışılmıştır. Bu yöntem daha ucuz ve daha etkili olması nedeniyle sağlık sektöründe sık sık kullanılmaya başlamıştır. Sağlık alanının örtülü reklamlarda son yıllarda ilk sıralarda olduğu görülmektedir.
Halbuki Ticari Amaç ve Reklam Yasağı madde 11 “Hekim mesleğini uygularken reklam yapamaz, ticari reklamlara araç olamaz, çalışmalarına ticari bir görünüm veremez. İnsanları, yanıltıcı, paniğe düşürücü, yanlış yönlendirici, meslektaşlar arasında haksız rekabete yol açıcı davranışlarda bulunamaz.” der.
Türkiye’de rengarenk plastik bileklikler son dönemde çok revaçta. Özellikle ünlü sporcular ve sanatçılar tarafından takılan bilekliklerin en önemli özelliği ise kişiye denge ve güç sağladığı iddiası... Türkiye’de satış yapılırken ‘Hologramlardaki negatif iyonlar vücuttaki enerjiyi düzenliyor ve vücudu dengeliyor’ ibaresi karşınıza çıkıyor. Oysa bilekliklerin üreticisi bu söylemi tüm dünyada değiştirdi. Şu anda şirket resmi olarak “ bilekliğin tarzına ve rahatlığına bayılacaksınız, bu spor görünümü her türlü kıyafetinize uyum sağlayacak” sloganını kullanıyor. Bu açıklamanın sebebi ise şirkete açılan davalar ve tüketiciyi yanlış yönlendirme...


Son dönemde oldukça popüler bir hal alan ve mucizevi bir ürün olarak lanse edilen bazı bitkisel haplar konunun uzmanı olan eczacıları endişelendirmektedir. Konusunda otorite olan Türk Eczacılar Birliği bitkisel ürünlerle ilgili basın açıklamasında şöyle demektedir.
"Son zamanlarda bitkisel içerikli ürünlerin kullanımında yoğun bir talep yaşanmaya başlandı. Talebin artmasında, bu tür ürünlerin içeriğinin bitkisel olması nedeniyle sanki “hiçbir zararı yokmuş” gibi bir algı oluşmasının ve kitle iletişim araçlarının insanları yanlış bilgilendirmesinin etkisi çok büyük. Bununla birlikte, bazı sorumsuz şahsiyetlerin, bilim insanı kisvesi altında halkın iyi niyetini kendi menfaatleri doğrultusunda hiç çekinmeden kullanmakta olduğu da acı bir gerçek. Bu gibi kişilerin tanıtımını yaptığı ürünlere, “gıda takviyesi ürün” olarak onay alınmakta, daha sonra bu ürünler “çeşitli hastalıklara iyi geliyor” ibaresi ile pazarlaması yapılmaktadır. “İlaç” gibi özellikler sergilediği ifade edilen ürünler, hiçbir sağlık profesyonelinin yönlendirmesi olmadan halkımıza tanıtılarak satılmaktadırlar. Bu durum halkımızın hastalıklar ile ilgili olarak yanlış ve tehlikeli bir biçimde yönlendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, ortaya çıkması muhtemel çok ciddi sağlık sorunları ve hatta ölümle sonuçlanan vakaların olması, sürece bir an önce müdahale edilmesini gerektirmektedir."

Alternatif tedavi istiyorsanız  aşağıdaki 3 maddeye dikkat etmelisiniz.
Bireysel hikayeler herhangi bir genel eğilim için hiçbir zaman iyi deliller değillerdir.
Alternatif ilaç gerçekte yoktur. Sadece işe yarayan ve yaramayan ilaç vardır.    Alternatif fizyoloji, anatomi veya sinir sistemi olmadığı gibi.
Bir tedavinin işe yaradığı ya doğrudur ya yanlıştır. Bir ilaç yıllarca istatistiksel olarak analiz edilir ve düzgün yönetilmiş çift kör deneylerden alnının akıyla geçerek ilaç olur. Birçok ilaç adayı testleri geçemez ve basitçe çöpe atılır. “Alternatif” etiketi aynı kaderden kaçmak için bir muafiyet tanımamalıdır.
İlacın tek gerçek uzmanı olan eczacılar; ister bitkisel ister kimyasal kökenli olsun bugüne kadar masum gibi gösterilmeye çalışılan bitkisel ürünlere ilişkin ciddi tehlikeler konusunda sürekli uyarmaya çalışıyorlar. Bu tür bitkisel kaynaklı olup da ilaç formundaki ürünlerin yani ilaç ve ilaç etkisi gösteren ürünlerin tamamının sadece Sağlık Bakanlığı onayı ile sadece eczanelerden halka ulaştırılması gerekmektedir.
Sonuç olarak aldığınız bu tür ürünleri iade etme hakkınız vardır. Satıcıların sorun çıkarmaları halinde kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Sorunları Hakem heyetine başvurmanız yeterlidir.

Ahmet YURTSEVEN
ahmetyurtseven@yahoo.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI...
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz ekleyin.
SİZİN YORUMUNUZ...
Yorumlarınız bizim için önemlidir
Ad Soyad....:
      
Not Başlığı....:
Notunuz......:

Posta Kutusu Medya Tanitim - 2011 Tüm Haklari Saklidir.
Bu sayfanin grafik tasarimi ve kod yazilimi tamamen Nafiz KARAHISAR tarafindan yapilmistir.
nfzkara@hotmail.com
Yayın Grubu
Posta Kutusu Medya Tanıtım
AnkaraStyle | Yeni Demet Dergisi | Kargo | Barkod
Medya | Ajans | Organizasyon