Anasayfam Yap
   


Doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla ...
Tarih: 09.01.2012
7512 Kez Okundu
0 yorum var.
Yazi Boyutu
Doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla

Her an he saniye değişmekteyiz. Ayni kişiyle ikinci kez selamlaştığımızda bile elimizdeki hücrelerimizin bir kısmı değişmiş oluyor. Bir bebek olarak dünyaya geldik ve her an değişe değişe bugün aynada gördüğümüz kişi olduk. Fiziksel değişimin yanı sıra düşüncelerimiz değişiyor, zevklerimiz değişiyor, ilgi alanlarımız duygularımız değişiyor. Yakın zamana kadar biz çocuklarımıza bir şey öğretirken, bugün çocuklarımız bize elektronik aletlerin nasıl kullanılacağını öğretiyor. Eve alınan bir elektronik aletin nasıl çalıştığını çocuğumuz bizden önce öğreniyor ve bize gösteriyor.

Değişimi bir anda gerçekleştiriyoruz. Bir şeyi gerçekleştirmeyi düşünmek ile karar vermek ve başlamak arasında zaman dilimi olabilir. Ama değişim bir anda olur. Peki, öyleyse kendimizi değiştirmekte neden böylesine zorlanıyoruz? Bir şekilde değişmek istediğimiz anlar var hepimizin hayatında. Belki sonuçlarından rahatsızlık duyduğumuz alışkanlıklarımız, belki bize rahatsızlık veren ani patlamalarımız, belki sevdiklerimize hayır diyemememiz.

Bazen tüm heyecanımızla bir şeyi değiştirmeye karar veriyoruz. Örneğin; bir ay içinde üç kilo vermeye karar veriyoruz. Bu hedefin mantıklı ve tutarlı olduğunu biliyoruz. Heyecanla gidip dünyanın parasını vererek egzersiz aleti alıyoruz. Spor salonuna üye oluyoruz. Beslenmemize dikkat ettiğimiz için bir dilim pastaya bile hayır diyoruz.Üç-dört gün, hatta bir hafta-on gün her şey yolunda gidiyor ama ya sonra? Hüsran… O aldığınız egzersiz aletini en son ne zaman kullandınız? Kilolarınız gitti mi?

Hayatımızda bize acı ve rahatsızlık veren alışkanlıklarımızı ve koşullarımızı değiştirmekte zorlanıyoruz. Kendimizle ilgili değişimin zor olacağına inanıyoruz. Ve çektiğimiz acılara rağmen değişmemekte direniyoruz. Oysa acı çekmek, bir şeylerin değişmesi gerektiğinin sinyalidir. Ve de o ana kadar uyguladığımız strateji ve yöntemlerin ise yaramadığının göstergesidir.

Her gün işine arabasıyla aynı yoldan gidip gelen kişi, işine kendisini ulaştıracak daha kestirme yolların olduğunu bilmez. Çünkü hiç detaylı incelememiş ki. Ta ki bir gün yolun tekrar yapılması dolayısıyla her zamanki yolu ulaşıma kapanana kadar. İşte o zaman o kişi farklı yollardan gitmeye mecbur kalır. Çünkü amacı işine geç gitmemektir. Karşılaştığı zorluklardan alıştığı şeyi yapamamaktan dolayı sinirlenebilir.  Ve bu zorluk ona, işine gidebileceği daha kestirme yolların olduğunun farkındalığını kazandırır. Yakıt ve zamandan sağladığı kâr da yanına kalmaktadır…

Yaşamınızdaki uzun sureli mutsuzluklarda üzüntülerde, gittiğiniz yolun kapalı olduğunun, yeni ve kestirme yolları keşfetmenin zamanı geldiğinin göstergesi.

İŞTE BU DURUMDA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİME ADIM ATMANIN ZAMANI GELMİŞ DEMEKTİR. BİRİLİKTE YOL ALIRKEN HAYATI DAHA ZEVKLİ HALE GETİREBİLİRİZ.

Birçok televizyon kanalında dergilerde gazetelerde radyolarda adını sıkça duyduğumuz NLP (NÖRO LINGUISTIK PROGRAMLAMA) nedir? Bizlere faydası nelerdir? Bu ve buna benzer soruların yanıtlarının yer aldığı, hepimizin oldukça rahat anlayabileceği araştırmaları sizler için derledik…

Değiştiremeyeceğiniz bir geçmiş geride dururken, biçimlendirip sahip olabileceğiniz bir gelecek sizleri bekliyor. F. Bacon

                                                           NLP (NÖRO LINGUISTIK PROGRAMLAMA) Nedir?

Nöro: Ortaya koyduğumuz her davranış ve düşüncenin kaynağı sinir sistemimizdir. Sinir sisteminin temeli ise beş duyudur. Her insan dünyayı farklı biçimde algılar. Bir deneyimi tanımlarken neler gördüğümüz, neleri hissettiğimiz, neleri tattığımız ve hangi kokuları duyduğumuz anlatılır. Kısaca bu kavram ile düşünmeye ve algılamaya, yani herhangi bir davranışın temelini oluşturan beyinsel süreçlere ve sinir sistemine gönderme yapılmaktadır.

Dil: Duyu organlarımızla aldığımız mesajlar sinir sistemi için bir dil teşkil etmekte ve deneyimlerimizi sözcük, kelime ve sesle anlamlandırmaktayız. Burada konuştuğumuz dil değil, düşünceyi ifade şeklimiz anlatılmak istenmektedir. Dil olmadan düşünceyi zihinde canlandıramayız ve onu ifade edemeyiz. Çevremizdeki insanlarla iletişimimizi dil sağlar. Kendi iç iletişimimizle de dili kullanırız. Dolayısıyla düşüncelerimizi ve deneyimlerimizi açıklamak için bir dil sistemine ihtiyacımız bulunmaktadır.

Programlama: Her davranış bir tür yapı ve kalıp içinde oluşmaktadır. Sahip olduğumuz duygu, düşünce ve davranışlar bu programa göre anlam kazanmaktadır. Konuşuyoruz, yürüyoruz, gülüyoruz, anlıyoruz, düşünüyoruz, ortaya sonuçlar koyuyoruz. Bunların hepsi bir program dâhilinde olmaktadır. Aynen bilgisayar gibi… Böylece değiştirmek istediğimiz davranışlar, duygularımız veya inançlarımız için aynen bir bilgisayar gibi beynimizdeki düşünceleri programlayabiliriz.

NLP, mükemmellik ve kaliteyi inceler. Göze çarpan kişi ve organizasyonların bu göz alıcı sonuçları nasıl elde ettiklerini araştırır. Bu metotlar diğer insanların da aynı ya da benzer sonuçlara ulaşmaları için onlara öğretilebilir. Bu sürece modelleme adı verilmektedir.

NLP, modelleme yapmak için öznel deneyimlerimizi nasıl yapılandırdığımızı, değerlerimiz ve inançlarımızın neler olduğunu ve duygularımızı nasıl yarattığımızı araştırır. Deneyimlerimizin sonucunda iç dünyamızı nasıl yapılandırdığımızı ve ona nasıl anlam yüklediğimizi inceler. Hiçbir olay kendi içerisinde bir anlam taşımaz, ona anlamı biz veririz ve farklı insanlar aynı olaya farklı anlamlar yükleyebilirler. NLP, içimizdeki deneyimi araştırır.

NLP en iyi iletişimcileri incelemiş ve insan iletişimindeki sistemsel yapıyı kurmuştur. Mükemmel insanları modelleme yolu ile pratik araç ve metotlar geliştirmiştir. Bu araçlar iş dünyasında, işe alma, eğitim, satış, müzakere ve yönetimde; iş dünyası dışında ise eğitim, hukuk ve spor alanlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte NLP sadece teknik ve araçlardan ibaret değildir. NLP, merak, keşif ve eğlence çerçevesi üzerine kurulu bir düşünme biçimidir.

NLP, tam anlamıyla uyumlu bir ilişkinin nasıl kurulup sürdürülebileceği konusunda yol gösterir. Bu nedenle kişi öncelikle kendine şu soruları sormalıdır;

·         Gerçekleştirmek istediğim şey nedir?

·         Mesajımı iletmenin en iyi yolu nedir?

Değişmek, yaşamımızın akışını değiştirmek cesaret isteyen bir iştir, şu ana kadar yaptıklarımızdan vazgeçerek yeni ufuklara yelken açmak ancak gözü pek insanların işidir.

Eğer gerçekten değişmek istiyorsak ben olmaktan vazgeçip başka birisi olmaya hazır olmalıyız, eğer buna hazır değil isek hemen NLP ile ilgilenmeyi bırakmalıyız.

NLP Robotlaşan Düşüncelere Esneklik Getirir
Bir ağaç rüzgarın yönüne doğru eğilerek gösterdiği uyum ve esneklik sayesinde, fırtına sonrası dimdik ayakta kalır.

NLP Bastırılmış Duygulara Akışkanlık Kazandırır
Yükseklik korkusunun esir aldığı bir insanın bu korkudan kurtulduğu zaman, duygularının nasıl özgürleştiğini ve yerini haz veren duygularla değiştirdiğini bir düşünün.
Sadece reddedilme korkusu ile yapılmamış nice işleri, yaşanmamış nice sevgileri düşünürsek zararın boyutlarını bir derece olsun anlayabiliriz.

NLP Otomatik Davranışlarla Yarattığımız Olumsuz Yaşam Deneyimlerini Otomatik Tepkilerle Tekrarlama Kısır Döngüsüne Son Vermemizi Sağlar
Alkol, sigara, ilaç bağımlılığı, obsesif bozukluklar, panik atak gibi hayatı zindana çeviren her türlü sorun, aslında insanın kendi yaşantısı ile derin ilişki kurduğu zaman çok kısa zamanda çözümlenir.

Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için NLP tekniği aşağıdaki yolları önermektedir;

Karar ver: Ne istediğini bilmek, hedef belirlemektir. İnsanın doğal hedefe ulaşma eğilimi, çok büyük bir potansiyeldir. Bu potansiyelin harekete geçirilmesi için bilinçli bir şekilde kullanılması ve insanın istedikleri üzerinde yoğunlaşması lazımdır. Öncelikle ilk adımı atın, hedefinizi belirleyin, kararınızı verin. Ardından hedefinizi gerçekleştirdiğinizi önce zihninizde canlandırın. Ancak bir şeyi arzu etmekle gerçekten istemek farklıdır. Gerçekten istemek doğru olanı yapmaktır. Doğru neyse onu yapmak için eyleme geçmek ve tutarlı olmak gerekir.

Eyleme geç: Hedeflere ulaşmanın ve onu kontrol altına almanın yolu girişken olmaktır. Hedef ne kadar muhteşem ve belirgin olursa olsun, eyleme geçilmez ise asla sonuca ulaşılamaz. Bir işi başarmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri yapın. Eğer kursa katılmanız gerekiyorsa istediğiniz kursa katılın. Konuşmanız gereken biri var ise ona ulaşın. Bilginizi genişletmeniz gerekiyorsa okumanız gereken kitapları okuyun.

Sonuçları değerlendir: Hedeflere ulaşıncaya kadar bir çok kez sonuçları değerlendirmemiz ve nerede olduğumuzu bilmemiz gerekmektedir. Bütün gelişmeler ölçülüp değerlendirilmelidir. Bulunduğumuz yerle olmak istediğimiz yer arasında önce zihinde bir yol oluşturmalı, sonra da gerçek hayatta o hedefe doğru yürümelisiniz.

Esnek ol: Denemeler sonuç vermez ise başka yollar deneyin. Unutmayın ki her zaman başka bir seçenek daha vardır. NLP ye göre başarısızlık yoktur.

NLP tekniğinin iş yaşamındaki faydaları nelerdir?

* İş yaşamıyla özel yaşamın yapıcı etkileşim kurmasına yardımcı olur.

* Öğrenme sürecini hızlandırır ve öğrenmeyi etkin kılar.

* Değişimi gerçekleştirir, ilgi ve çalışma alanına uygun yönetim biçimi bulunmasını sağlar.

* Duyarlılığı artırarak, davranış ve tutumlardaki titreşimleri sezinleyip yorumlanmasını sağlar.

* Bireysel performansı doruğa çıkarır.

* Yaratıcılığı geliştirir.

* Mükemmelliği hedefler, kişisel mükemmelliğin, örgütsel mükemmelliğe ulaşmasını sağlar.

* Daha etkin iç ve dış iletişimle, mutluluk ve tatmin düzeyini yükseltir. Böylece aidiyet duygusunu geliştirir.

* Motivasyonu arttırır.

* Bireyin takım yönetme becerisi, sunuş ve liderlik yeteneği, görüşme ve hedef yerleştirme yeteneklerini geliştirir.

* Seçenekleri arttırır, etki alanını genişletir.

NLP Bizlere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Öğrenme sürecinizi hızlandırır. Böylece değişimlere ayak uydurmanızın ötesinde, değişim yaratmanızı, ilgi ve çalışma alanınıza uygun yönetim biçiminizi bulmayı sağlayacak bilgi dağarcığınız oluşur.

İş çevrenizde ve özel yaşantınızda yapıcı etkileşimler kurmanıza yardımcı olur.

Duyarlılığınızı arttırarak, davranış ve tutumlardaki titreşimleri sezinleyip yorumlamanızı sağlar.

Seçeneklerinizi arttırır. Unutmayın tek seçim seçimsizliktir.  İki seçim çelişki yaratır. Üç yada daha fazla seçim özgürlük yaratır.

Çevrenizi işbirliğine yönlendirip, bağlılık coşku gibi duygular uyandırarak ışık saçarsınız.

Duygu ve düşüncelerinizi yönlendirerek iç dünyanızın sahibi ve geleceğinizin mimarı olabilirsiniz.

Bilinçaltınızı hareketlendirerek onun gücünü ve kaynaklarını kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Yukarıda sözü geçen ve burada değinmediğimiz başka birçok beceri, yaşamınızın pek çok alanını etkileyecek, deneyimlerinizi şekillendirecektir. NLP özellikle iş dünyasında yönetim, iletişim, motivasyon, kişisel gelişim, hedef belirleme, liderlik gibi konularda farklılaşma sağlayacaktır.

Belki siz de NLP uygulayarak kendi dünyanızda farklılaşmaya başladınız bile...

                                    KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN Kİ ÖMRÜNÜZ BOYUNCA DEVAM ETSİN...

Birlikte Nasıl Yol Alacağız?

  • Hayatınızda değişimi başlatmaya "hediye tanıma seansı" ile başlıyoruz. Bu ilk seansta NLP kişisel değişim, yaşam ya da öğrenci koçluğu ya da aile koçluğu ile ilgili tüm sorularınız yanıtlanıyor.
  • Seanslara başlama kararınızdan sonraki ilk görüşmemizde ise; sizi tanımak, hedeflerinizi birlikte belirlemek, yaşamınızdaki beklentileri ortaya çıkartmak ve bunları planlamak yer alıyor.
  • Koçluk seansları, sizin bu sürece konsantrasyonunun tam olabilmesi için haftada bir düzenli olarak yüz yüze görüşme ve yine haftada bir telefon ya da mail takibi ile ilerliyor.
  • Görüşmeler ortalama 1 saat sürüyor.Kaynak sizde, değişim sizin elinizde, siz istemedikçe yaşam size hiç bir şey vermez.

GÜLAY ÖZTUNA

NLP, Kişisel Gelişim Uzmanı,Öğrenci-Aile ve Yaşam Koçu

astraldanismanlik@hotmail.com

www.gulayoztuna.com

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI...
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz ekleyin.
SİZİN YORUMUNUZ...
Yorumlarınız bizim için önemlidir
Ad Soyad....:
      
Not Başlığı....:
Notunuz......:

Posta Kutusu Medya Tanitim - 2011 Tüm Haklari Saklidir.
Bu sayfanin grafik tasarimi ve kod yazilimi tamamen Nafiz KARAHISAR tarafindan yapilmistir.
nfzkara@hotmail.com
Yayın Grubu
Posta Kutusu Medya Tanıtım
AnkaraStyle | Yeni Demet Dergisi | Kargo | Barkod
Medya | Ajans | Organizasyon