Anasayfam Yap
   


AİLECEK YENİ BİR HAYATA NE DERSİNİZ?...
Tarih: 05.01.2012
5796 Kez Okundu
0 yorum var.
Yazi Boyutu
AİLECEK YENİ BİR HAYATA NE DERSİNİZ?

Aile Danışmanlığı ile huzurlu bir yuva, mutlu aile bireyleri, sağlıklı bir ortamda büyüyen çocuklar ve mutlu bir gelecek için gerekli adımların atılması amaçlanmaktadır. Aile Danışmanlığı ebeveynler arasındaki ikili ilişkilerin çocuklar, anne, baba düzeyinde öncekinden çok daha sağlıklı bir biçimde inşa edilebilmesi için destek verir.
Aile içi iletişim tıkanma noktasına geldiğinde, iletişim çatışmaları yaşanmaya başladığında, aile bireylerinin birbirlerini yanlış anlama, anlaşma gibi sorunlar yaşamaya başladığında, karşılaşılan problemlerde çözüm odaklı bakış açıları geliştirilemediğinde karar alma noktasında çatışma ve kararsızlık gibi olumsuz durumlar sıkça yaşanmaya başladığında aile koçluğu desteği mutlaka alınmalıdır.
Aile koçluğu programı içerisinde yapılacak bütün uygulamalar her bir aile bireyinin karakterine ve dünya görüşüne uygun olarak düzenlenir. Aile Danışmanlığı hizmeti, aile olmanın bilinci ile bütün bireylerine kaliteli ve etkin iletişimi sağlamanın ve kaliteli bir yaşam sürdürmenin ipuçlarını vererek, hayatlarını olumlu bir şekilde yönlendirir.
Aile (anne+çocuk+baba) koçluğu ne sağlar?
Sağlam ilişkiler mutlu aile hayatının temelini oluşturur. Bu ilişkinin üzerinde oturduğu sevgi, anlayış, iletişim gibi temel kavramları gözden geçirme fırsatı verir. Aile üyelerinin kendini ve birbirini tanımasını, nasıl bir anne-baba olmak istiyorum sorusunun yanıtını bulmasını sağlar. Ailenin geleceğine yatırım yapmanızı sağlar. Aile koçluğunu yalnızca evli çiftler değil, evlenmeyi düşünen bireyler de doğru kişiyi seçebilme konusunda yardımcı olacak bakış açısını kazanabilmeleri amacıyla alabilirler.

HAYATINIZ BUNA DEĞER...

Anne baba olmak, anne babalığı doyumla ve keyifle yapabilmek gerçekten kolay değildir. Çocuğu tanımak, çocuğun hayattaki ritmini anlamak, onu keşfetmek, gelişimin özelliklerini bilmek gerekir. Her çocuk ayrı ve özel olsa da gelişim süreçlerinin ortaklığını anlamak, çocukların ritimlerindeki farklılığın nedenlerini bilebilmek anne babalığı çok daha etkin ve verimli kılabilmektedir.

Aile danışmanlığının amacı, aile içinde yaşanan kişiler arası sorunlar olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması gibi konularda aile bireylerine destek vermektir. Aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amaç, ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır.
Aile danışmanlığı kişisel yaklaşımlardan farklı olarak, yaşanan problemleri aile sistemi içerisinde ele alır ve direkt olarak aile üyeleri ile çalışır. Aile danışmanı genel olarak, problemlere tüm aile üyelerinin bir şekilde dâhil olduğunu ve sorunun devamında ya da çözümünde aile üyelerinin önemli rolleri bulunduğunu kabul eder. Bu danışmanlık yöntemi kimi zaman tüm aile, kimi zaman aile üyelerinin bir kısmı ile, kimi zaman da sadece bir kişiyle aile sistemi üzerine yapılır. Bu şekilde bir danışmanlık çoğu kez bireylerin birbirlerini ve aile ilişkilerini iyi derecede anlamalarını sağlar. Aynı zamanda aile bireylerinin kendi aralarındaki etkileşiminden yola çıkarak problemle olan ilişkileri incelenir.Aile danışmanlığı hizmeti, aile olmanın bilinci ile bütün bireylerine kaliteli ve etkin iletişimi sağlamanın ve kaliteli bir yaşam sürdürmenin ipuçlarını vererek, hayatlarını olumlu bir şekilde yönlendirir.

Aile koçluğu, ailenin yaşantısına şu konularda yardımcı olabilir:
→ Bireyler arasındaki muhtemel tartışmaları kırıcı olmadan yapabilmek,
→ Olabilecek tartışmaları önlemek ve sorunları sağlıklı iletişim yöntemiyle çözümleyebilmek,
→ Aile bireyleri arasında Empati kurabilmek ve tarafların birbirini doğru olarak anlayabilmesini sağlamak,
→ Ailenin ortak değerlerini belirlemek,
→ Bir mutluluk tablosu oluşturabilmek,
→ Aile bireyleri arasında İletişim ortamı geliştirebilmek,
→ Aile için ortak hedefler belirlemek.
→ Eşinizin sevgisini ifade etme şeklini belirlemek.
→ Hayatınıza renk katmak, sürprizler hazırlayıp evliliklerdeki heyecanın ve eşler arası uyumun yeniden sağlanması,
→ Aşkınızı yenileme taktikleri.
→ İş ve parasal sorunları eve yansıtmamak,
→ Aileniz için ortak bir hayal panosu oluşturmak,
→ Evliliğinizi tüm dış etkenlerden koruyabilmek.

ÇİFTLER ARASI SADAKATSİZLİK - KISKANÇLIK SORUNU

Sadakatsizlik günümüzde en çok tartışılan kavramlardan biridir. Gerek cinsel anlamda sadakatsizlik denilen devam etmekte olan bir ilişki mevcutken bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmek, gerekse duygusal sadakatsizlik denilen devam etmekte olan bir ilişki varken bir başkasıyla duygusal bir yakınlık yaşamak ya da bir başka kişiye âşık olmak eşler arasındaki duygusal bağların zedelenmesine ve hatta kopmasına sebep olmaktadır.
Kıskançlık ve güvensizliğe bağlı konular ailede ya da çiftler arasında problemlere neden olabilir. Öyle ki kimi zaman bu problemler öfke patlamalarına hatta fiziksel şiddete sebep olabilir. Kimi zaman da kıskanılan ya da güvenilmeyen kişileri aşırı kontrol etmeyi isteme davranışı görülebilir.
Eş veya çiftlerden birinin veya her ikisinin diğerini gerçek varlığıyla görmeyip hayalinde canlandırdığı bireye uymasını sağlamaya çalışıyor olması da en çok karşılaşılan sorunlardan birisidir. Birey eşini veya ilişki de bulunduğu insanı olduğu gibi tanıyıp kabul etmektense kendi hayal ettiği eş şekline dönüştürmeye çalışır. Bu durum eşler veya çiftler arasında birbirine müdahalelere, birbirini değiştirmeye çalışmaya yönelik davranışlara neden olur.


Aile bireylerinden birinin yaşayabileceği kronik ya da ölümcül hastalık da tüm bireyleri değişik düzeylerde etkiler. Hasta olan bireyin durumu ile ilgili belirsizlik, kötüleşme veya ölüm ihtimali üzüntü, sıkıntı ve gerginliklere neden olabilir. Bunun yanı sıra hasta bireye gösterilen ilgi, ayrılan zaman yoğun olduğu için diğer bireyler kendileri için ayrılan zamanın ya da ilginin yetersiz olduğunu düşünebilirler. Hatta bu durum hasta bireye karşı öfke, kızgınlık veya kırgınlık hissedilmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra sağlıklı olan aile üyeleri kendileri sağlıklı olduğu için suçluluk duygusu hissedebilirler. Aynı zamanda hastalığın etkileri olarak maddi sorunlar ya da sosyal çevreden uzaklaşma, zaman zaman dışlanma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Aile bireylerinden birinin kaybı durumunda ise eğer kaybedilen kişi ebeveynlerden biri ya da her ikisiyse hayatta kalan aile üyeleri bu durumda büyük üzüntü yaşar ve durumla başa çıkabilmek adına çaba sarf etmesi, hayatını ve diğer aile üyeleriyle ilişkilerini yeniden düzenlemesi gerekir. Hele ki hayatta kalan aile üyelerinden biri çocuk ise mutlaka bu durumdan etkilenirler ve büyüklerden farklı bir takım davranışlar sergilerler. Küçük yaştaki çocuklar ölümü anlama konusunda zorluk yaşayabilir, hatta bunun geçici bir durum olduğunu düşünebilir veya hiç olmamış gibi davranabilirler. Bu durumlar içerisinde en önemli noktalardan biri çocuğun kendini güvende hissetmesidir. Bu da yalnızca diğer aile üyelerinden görebileceği sevgi ve şefkat sayesinde mümkündür. Aile içinde diğer bir kayıp da çocuklardan birinin ölümü durumudur. Bu durum da aile üyelerine üzüntü verir ve ailenin temel dinamiklerini etkiler. Ebeveynler ve varsa kardeş bu yeni durumla başa çıkma konusunda zorlanabilir ve hatta zaman zaman kendilerini suçlayabilirler. Bunun yanı sıra ebeveynler eğer varsa diğer çocuklarını da kaybetme korkusu yaşayarak aşırı ilgi ve korumacı tavır sergileyebilirler.
Bu ve benzeri durumlarla ilgili aile içi iletişiminizde, aile olma bilincinizde problemler mevcutsa siz de çift ve aile danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilir ve sorunların çözümü adına harekete geçebilirsiniz.
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır
.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Aile Danışmanlığı eğitimleriyle-görüşmeleriyle ilgili detaylı bilgi için bize ulaşmanız yeterli.

     

BİRLİKTE NASIL YOL ALACAĞIZ?

 

  • Hayatınızda değişimi başlatmaya "hediye tanıma seansı" ile başlıyoruz. Bu ilk seansta yaşam ya da öğrenci koçluğu ya da aile koçluğu ile ilgili tüm sorularınız yanıtlanıyor.
  • Seanslara başlama kararınızdan sonraki ilk görüşmemizde ise; sizi tanımak, hedeflerinizi birlikte belirlemek, yaşamınızdaki beklentileri ortaya çıkartmak ve bunları planlamak yer alıyor.
  • Koçluk seansları, sizin bu sürece konsantrasyonunuzun tam olabilmesi için haftada bir düzenli olarak yüz yüze görüşme ve yine haftada bir telefon ya da mail takibi ile ilerliyor.
  • Görüşmeler ortalama 1 saat sürüyor.

Unutmayın!
Kaynak sizde, değişim sizin elinizde, siz istemedikçe yaşam size hiç bir şey vermez.

          

                   GÜLAY ÖZTUNA

NLP, Kişisel Gelişim Uzmanı, Öğrenci-Aile ve Yaşam Koçu.

 

ASTRAL DANIŞMANLIK

www.gulayoztuna.com

www.astraldanismanlik.com

e-mail: astraldanismanlik@hotmail.com

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI...
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz ekleyin.
SİZİN YORUMUNUZ...
Yorumlarınız bizim için önemlidir
Ad Soyad....:
      
Not Başlığı....:
Notunuz......:

Posta Kutusu Medya Tanitim - 2011 Tüm Haklari Saklidir.
Bu sayfanin grafik tasarimi ve kod yazilimi tamamen Nafiz KARAHISAR tarafindan yapilmistir.
nfzkara@hotmail.com
Yayın Grubu
Posta Kutusu Medya Tanıtım
AnkaraStyle | Yeni Demet Dergisi | Kargo | Barkod
Medya | Ajans | Organizasyon